Zwycięstwem załogi Yacht Club Gdańsk pod wodza Igora Tarsiuka zakończyły się w Sztynorcie II Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Klasie RS21. Drugie miejsce w regatach i zwycięstwo w rankingu Pucharu Polski RS21 zajęła załoga Nowy Sztynort Osada Wolności ze sternikiem Wiktorem Plitko.

3 dni trwała rywalizacja 17 załóg z Litwy i Polski o tytuł Mistrza Polski oraz cenne punkty do rankingu Pucharu RS21. Na starcie pojawiła się cała czołówka tegorocznego sezonu z liderami po 4 rundach czyli załogą Wiktora Plitko z Nowego Sztynortu oraz walczącymi jeszcze o medale Bartłomiejem Wójciakiem ze SportVita Gliwice oraz Wojciechem Myśliwcem z WAT Warszawa. W rali faworyta upatrywano również zwycięzcę regat w Olsztynie Igora Tarasiuku z Euroshipping Yacht Club Gdańsk, oraz Piotra Mańczaka ze Slava Racing.

W piątek północnowschodni wiatr nie rozpieszczał zawodników siłą, ale komisji w stabilnych warunkach lekkiego wiatru udało się rozegrać planowane 6 wyścigów.  Doskonale rozpoczął od zwycięstwa Myśliwiec, ale kolejne wyścigi już nie poszły po jego myśli i po 1 dniu meldował się dopiero na 5 miejscu. Równo i pewnie rozpoczął Wiktor Plitko, zajmując 2 oraz dwa pierwsze miejsca. Dopiero wyścig 4 po słabym starcie przerwał dobrą passę, ale miejsca 3 i 4 w kolejnych zapewniło mu fotel lidera po piątku. Słabiej zaczął Tarasiuk od miejsc 9, 6, 3 i 7 ale ostatnie dwa wygrał i wskoczył na fotel wicelidera. Fatalnie rozpoczął Wójciak okupując miejsca w końcówce czołowej 10, jak się potem okazało spowodowane kontuzją jednego z załogantów co zakończyło się zmianą składu na kolejne 2 dni regat. Nadspodziewanie dobrze radziły sobie załogi Litewskie, szczególnie Orbitos Tadasa Zizysa zajmując 3 miejsce po piątku po zajęciu trzy razy trzecich miejsc. Druga litewska załoga Gedminasa Sirvidasa była 7 z najlepszym drugim miejscem w wyścigu nr 3.

Sobota przyniosła doskonałe warunki, średni stabilny wiatr z południowego wschodu z silnymi szkwałami stworzył idealne warunki do ścigania. Tym razem szybkość pokazała załoga WAT Warszawa 2 Pawła Grabowskiego wygrywając jeden wyścig, błysnął Aleks Michalski na OnLemon Rockstars (miejsca 3 i 1) oraz pokazał się wracający do ścigania Szymon Szymik dwukrotnie meldując się w ścisłej czołówce. Formę potwierdził Orbitos, do walki włączył się Piotr Małecki z Nowy Sztynort Jacht Klub ale prym wiodły załogi Plitko i Tarasiuka, który w końcówce dnia ponownie wygrywa 2 wyścigi, dwukrotnie dopływa na miejscu 2 i obejmuje prowadzenie w tabeli po 2 dniach i 12 wyścigach, wyprzedzając Plitko i Małeckiego i tuż za nimi plasującego się Zizysa. Do walki o medale włączyła się również równo pływająca załoga SLAVA Racing Piotra Mańczaka, kończąc sobotnie wyścigi na 5 miejscu w klasyfikacji regat.

Niedziela przywitała zawodników podobnymi warunkami do sobotnich, ale wiatr zgodnie z prognoza szybko słabnął osiągając stabilne 5-7 węzłów. W tych warunkach liderzy kontrolowali sytuację i układ w czołowej trójce po 4 rozegranych wyścigach nie uległ już zmianie. Natomiast walkę o kolejne miejsca stoczyło 6 załóg, z których najlepiej poradzili sobie Litwini z Orbitos wygrywając wyścig nr 13, a w kolejnym dopływając na 3 miejscu. SLAVA zaczęła z miejscami 14 i 11 pozbawiając się szans walki o wyższe miejsca, za to niezłą końcówkę zaprezentowały WAT Myśliwca i Pogoń Szczecin Szymona Szymika awansując do pierwszej dziesiątki tych bardzo wyrównanych regat.

Klasyfikacja Mistrzostw Polski w Klasie RS21, Sztynort:

 1. Igor Tarasiuk, Hanna Dzik, Maksymilian Pawłowski, Jakub Padzik – Yacht Club Gdańsk – 39 pkt
 2. Wiktor Plitko, Krzysztof Małecki, Kacper Kowalski – Nowy Sztynort – 46 pkt
 3. Piotr Małecki, Jan Fursewicz, Patryk Wojtkiewicz – Nowy Sztynort Jacht Klub – 56 pkt
 4. Tadas Zizys – Orbitos – Litwa – 72 pkt
 5. Piotr Mańczak – SLAVA Racing – 88 pkt
 6. Gedminas Sirvidas – LTU 333 – Litwa – 96 pkt
 7. Paweł Grabowski – WAT Warszawa 2 – 99 pkt
 8. Wojciech Myśliwiec – WAT Warszawa – 99 pkt
 9. Szymon Szymik – SEJK Pogoń Szczecin – 99 pkt
 10. Aleksander Michalski – OnLemon Rockstars Racing – 109 pkt
 11. Bartłomiej Wójciak – SportVita Ski&Sail Gliwice – 120 pkt
 12. Paweł Tarnowski – Flota Online – 147 pkt
 13. Michał Brzozowski – Brzoza Sailing Team – 149 pkt
 14. Wojciech Groszyk – Sailing Legia – 154 pkt
 15. Aistis Kalanavicius – Xiaomi TV3 Team – Litwa – 183 pkt
 16. Grzegorz Krupa – Etisoft Sailing Team – 193 pkt
 17. Radek Kordowski – Hear Studio Sailing Team – 212 pkt

           

Finałowy Ranking Pucharu Polski RS21: 

 1. Wiktor Plitko, Nowy Sztynort 300 pkt
 2. Igor Tarasiuk, Yacht Club Gdańsk250 pkt
 3. Bartłomiej Wójciak, SportVita Gliwice220 pkt 
 4. Wojciech Myśliwiec, WAT Warszawa187,5 pkt
 5. Piotr Mańczak, SLAVA Racing170 pkt
 6. Tadas Zizys, Orbitos152,5 pkt
 7. Jacek Puchniarz, Polsporty.pl150 pkt
 8. Paweł Grabowski, WAT Warszawa 2145 pkt
 9. Tomasz Micewicz, Yacht Club Gdańsk130 pkt
 10. Tymon Sadowski, YKP Lublin           123 pkt

Sklasyfikowano 36 sterników.

Pełne wyniki i przebieg rywalizacji na platformie SAP https://rs21polish2023.sapsailing.com/

Pełne wyniki i rankingi na stronie www.rs21class.pl

RS21 to nowoczesne sportowe jachty one-design pochodzące z brytyjskiej stoczni RS Sailing. W Polsce pojawiły się pierwszy raz w sezonie 2021. Sezon składał się z 5 imprez w Szczecinie, Sopocie, Gdyni, Olsztynie z finałem w Nowym Sztynorcie. RS21 jest klasą międzynarodową zrzeszoną w federacji World Sailing, podobnie jak znane klasy J70, Melges 24, 20 czy Micro. Europejski kalendarz regat klasy RS21 zawiera imprezy we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Holandii i Polsce, a flota Polskiej Ligi Żeglarskiej jest dostępna do czarteru na wybrane imprezy m.in. na Gardzie czy na Mistrzostwach Świata, które odbędą się jesienią na Sardynii i zakończą sezon główny. 


Partner regat RS21 Cup sa: Nowy Sztynort, RS Sailing Polska oraz Polski Związek Żeglarski.

Sponsorami nagród są Bryt Sails, Harken, Żaglownia Panaś, Stowarzyszenie Wiatrowskaz i ApartHotel Termy Uniejów

 

Organizatorami cyklu Polish RS21 Cup są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego, organizatorzy regat Polska Liga Żeglarska, Women On Water i Polish Match Tour. 

 

Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu do organizatorów – email: office@rs21class.pl 

Strona internetowa klasy: www.rs21class.pl