Sztynort, 12.04.2024 

#rs21 #rs21cup #plz #ocs 

Informacja prasowa  

 

Klasa RS21 rozpoczyna rywalizację!

 

W Sztynorcie przez najbliższe 2 dni rozegrane zostaną pierwsze regaty tegorocznego międzynarodowego cyklu RS21 Cup. Na starcie zobaczymy 16 załóg z Polski i Litwy w tym całą czołówkę zeszłorocznego sezonu. Organizatorzy wprowadzili do klasyfikacji dwie kategorie, otwartą i amatorską zgodnie ze standardami międzynarodowymi.

 

Nowy Sztynort Cup to inauguracyjna runda 4 sezonu klasy RS21 w Polsce. RS21 to nowoczesne sportowe jachty one-design pochodzące z brytyjskiej stoczni RS Sailing. W Polsce pojawiły się pierwszy raz w sezonie 2021. Sezon składa się z 5 imprez w Sztynorcie, Sopocie, Gdyni i Gdańsku. RS21 jest klasą międzynarodową zrzeszoną w federacji World Sailing, podobnie jak znane klasy J70, Melges 24, 20 czy Micro. Światowy kalendarz regat klasy RS21 zawiera imprezy we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Irlandii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Australii i w Polsce. Kulminacją tegorocznego sezonu klasy będą wrześniowe Mistrzostwa Świata rozgrywane w Hiszpanii

 

W walce o czołowe miejsca liczyć się będzie na pewno czołówka zeszłorocznego rankingu RS Cup, czyli Wiktor Plitko z Nowego Szynortu, Bartłomiej Wójciak ze SportVita Gliwice oraz Igor Tarasiuk z Yacht Club Gdańsk – aktualny Mistrz Polski w tej klasie. Ale do tego grona, powinno dołączyć kilku faworytów m.in. Tadas Zizys z litewskiej załogi Orbitos, członek litewskiej kadry na Żeglarski Mundial SSL, Szymon Szymika w barwach Yacht Club Polski Gdynia, Krzysztof Małecki z Nowy Sztynort Osada Wolności czy Paweł Tarnowski z Flota Online. Sensacją jest start słynnego litewskiego żeglarza Raimundasa Siugzdinisa, Mistrza Świata i Europy oraz Olimpijczyka w klasie Laser, dla którego będzie to debiut na tej klasie.

 

Organizatorzy planują rozegranie 11 wyścigów w ciągu 2 dni, akwenem regat będzie jezioro Dargin lub Łapab w zależności od warunków wiatrowych, a regaty będzie można śledzić na żywo lub w internecie. Przebieg rywalizacji i wyniki można śledzić na żywo na platformie SAP https://rs21polish2024.sapsailing.com/

 

Nowością jest wprowadzenie klasyfikacji Corinthians dedykowanej dla żeglarzy amatorów. To powszechnie stosowana klasyfikacja w klasach międzynarodowych na świecie, ale w Polsce będzie to pierwsza taka próba. Celem jest zachęcenie do startu nowych załóg, których szanse w rywalizacji z zawodowymi ekipami w kategorii Open są ograniczone.

 

Pełne wyniki i rankingi na stronie www.rs21class.pl


Sponsorem regat jest Nowy Sztynort Osada Wolności

Partner regat RS21 Cup są: RS Sailing Polska oraz Polski Związek Żeglarski.

Sponsorami nagród jest Piotra 4 – Flora Development oraz Aparthotel Termy Uniejów.

 

Organizatorami cyklu Polish RS21 Cup są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego, organizatorzy regat Polska Liga Żeglarska.

 

Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu do organizatorów – email: office@rs21class.pl 

Strona internetowa klasy: www.rs21class.pl