Górski powraca w wielkim stylu !

Karol Górski z załogą Baltiq Sport wygrywa 3 rundę RS21 Cup podczas Gdynia Sailing Days. Podium uzupełniły załogi WAT Warszawa Wojciecha Myśliwca i Nowy Sztynort Wiktora Plitko. Udział wzięło 19 załóg z Polski i Litwy

Rekordowe 19 załóg rozpoczęło rywalizację w sobotę w warunkach słabego ale stabilnego wiatru. Piorunujący start zanotowała młoda załoga Pawła Grabowskiego z drugiej załogi WAT Warszawa wygrywając 2 pierwsze wyścigi i komfortowo obejmując prowadzenie w regatach. Dobry początek zaliczył też załoga Tomasza Micewicza z Yacht Club Gdańsk finiszując na 2 i 6 miejscu co dawało im fotel wicelidera. Pozostałe faworyzowane załogi rozpoczęły nerwowo notując falstarty (Górski, Puchniarz) lub spóźniony start i spore straty do czołówki (Wójciak, Plitko, Gołębiowski, Tarnowski).

W 3 wyścigu wiatr wyraźnie wzrósł i zmienił kierunek na północny zaostrzając rywalizację. Doskonały rytm złapała debiutujący w klasie, ale bardzo doświadczony i utytułowany Karol Górski, startujący gościnnie w załodze Baltiq Sport ze swoim bratem Pawłem Górskim i Przemkiem Chlebowskim. Zajęli kolejno 2, 1, 4 i 5 miejsca awansując na fotel lidera po sobotnim, pierwszym dniu ścigania. Podobny rytm złapała pierwsza załoga WAT Warszawa Wojciecha Myśliwca notując w końcówce dnia miejsca 2,1 oraz 2 zajmując 2 miejsce w rankingu z minimalną stratą do liderów. Za ich plecami walkę o 3 pozycję toczyli Plitko (Nowy Sztynort) i Micewicz (Yacht Club Gdańsk) ze wskazaniem na koniec soboty na załogę z Gdańska. Szybko w rankingu wspinała się młoda załoga HRM Racing Jakuba Gołębiowskiego, mimo dyskwalifikacji w wyścigu 3. Prawdziwy rollercoaster zafundowała kibicom natomiast załoga lidera klasyfikacji generalnej po regatach w Szczecinie i Sopocie, Bartka Wójciaka (Sportvita) notując 2 wygrane wyścigi, ale też jeden falstart i 2 fatalne wyścigi ukończone na pozycjach 13 i 14 kończąc dzień dopiero na 8 miejscu. Równo pływała załoga Lubelskie YKP Lublin tym razem na sterze z Magdą Kwaśną, Olimpijką z Tokio i zwyciężczynią The Ocean Race plasując się na 7 miejscu przed niedzielnymi wyścigami. A co z rewelacyjnymi liderami po 2 wyścigach? Przy silniejszym wietrze, niestety załoga Pawła Grabowskiego nie była w stanie utrzymać tempa rywali i zanotowała miejsca poza dziesiątką spadając sukcesywnie w rankingu regat na 6 miejscu po 1 dniu.

Niedziela przywitała zawodników słabym wiatrem i niezbyt optymistyczną prognozą. Mimo tego komisja regatowa pod wodzą Janka Krzyżaka ustawiła trasę i przy pierwszym podmuchu wschodniego wiatru udało się rozpocząć rywalizację. Karol Górski wygrał otwierający wyścig wyprzedzając tuż przed metą Myśliwca i umocnił się na prowadzeniu, znowu błysnął Grabowski meldując się na 3 miejscu, a Plitko i Wójciak na miejscach 6 i 7 zwiększając stratę do liderów. Kolejne wyścigi to ataki Myśliwca ale Górski pewnie obronił prowadzenie wygrywając dwa ostanie wyścigi i przypieczętowując wygraną. O 3 miejsce do końca walczył Wójciak, ale Plitko uważnie pilnował swojej pozycji i z minimalną przewagą utrzymał brązowy medal trzeciej rundy tegorocznego RS21 Cup.

Wyniki Act3 RS21 Cup, Gdynia:

 1. Karol Górski – Baltiq Sport -16 pkt
 2. Wojciech Myśliwiec – WAT Warszawa – 22 pkt
 3. Wiktor Plitko – Nowy Sztynort – 38 pkt
 4. Bartłomiej Wójciak – SportVita Ski&Sail- 39 pkt
 5. Magdalena Kwaśna – Lubelskie YKP Lublin – 45 pkt
 6. Jakub Gołębiowski – HRM Racing – 45 pkt
 7. Tomasz Micewicz – Yacht Club Gdańsk – 50 pkt
 8. Paweł Grabowski – WAT Warszawa 2 – 54 pkt
 9. Paweł Tarnowski – Flota Online – 54 pkt
 10. Barbara Mrozowicz – Onboard – 61 pkt
 11. Szymon Szymik – SEJK Pogoń Szczecin – 67 pkt
 12. Jacek Puchniarz – Polsporty.pl – 68 pkt
 13. Tobiasz Zajączkowski – Majer Na Fali – 74 pkt
 14. Tomas Valentinaitis – Orbitos (Litwa) – 86 pkt
 15. Grzegorz Krupa – Etisoft Sailing Team – 106 pkt
 16. Krzysztof Rączka – YKP Szczecin – 113 pkt
 17. Radek Kordowski – Hear Studio Sailing Team – 131 pkt
 18. Romas Jakubaskas – TBK (Litwa) – 139 pkt
 19. Radosław Zawada – Chemical Brothers Sailing Team Solina – 152 pkt

Przebieg rywalizacji i pełen wyniki można śledzić na platformie SAP pod adresem https://rs21polish2023.sapsailing.com/

Czołówka rankingu po 3 rundach: 

 1. Bartłomiej Wójciak, SportVita Gliwice 190 pkt 
 2. Wiktor Plitko, Nowy Sztynort 165 pkt
 3. Jacek Puchniarz, Polsporty.pl 133 pkt
 4. Wojciech Myśliwiec, WAT Warszawa 130 pkt
 5. Paweł Grabowski, WAT Warszawa 2 110 pkt
 6. Tomasz Micewicz, Yacht Club Gdańsk 110 pkt
 7. Karol Górski, Baltiq Sport 100 pkt
 8. Piotr Mańczak, SLAVA Racing 95 pkt
 9. Tymon Sadowski, Lubelskie YKP Lublin 95 pkt
 10. Paweł Tarnowski, Flota Online 91 pkt

Pełne wyniki i rankingi na stronie www.rs21class.pl

Regaty w Gdyni odbyły się w ramach Gdynia Sailing Days, największego żeglarskiego wydarzenia regatowego trwającego przez cały Lipiec. W ramach Gdynia Sailing Days rozegranych zostanie wiele regat w różnych klasach sportowych i amatorskich rangi Mistrzostw Świata, Europy i Polski. Organizatorem regat Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Samorządem Województwa Pomorskiego (Współorganizator), Ministerstwem Sportu i Turystyki (Partner Główny) oraz miastem Gdynia i Gdyńskim Centrum Sportu (Partner Strategiczny).

Partnerami regat RS21 Cup sa: Gdynia Sailing Days, Polski Związek Żeglarski oraz Bryt Sails, Harken, Polska Liga Żeglarska i RS Sailing.

Organizatorami cyklu Polish RS21 Cup są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego, organizatorzy regat Polska Liga Żeglarska i cyklu Polish Match Tour. 

Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu do organizatorów – email: office@rs21class.pl 

Strona internetowa klasy: www.rs21class.pl 

Profil na facebooku: https://www.facebook.com/rssailingpol